זירוזי לידה וטיפולים בהיריון

המחזור מאחר, ביצעת בדיקת דם או בדיקה ביתית וקבלת תשובה חיובית שאיננה מותירה צל של ספק- אתם בהיריון!

השלב הבא הוא להגיע אל רופא הנשים סביב שבועות 6-8 ולאשר בבדיקת US (אולטרסאונד) שיש דופק ושק היריון . את שק ההיריון ניתן לראות בבטא מעל 1,000 ואת הדופק רואים לרוב בבטא מעל 10,000. ראיתם דופק אפשר להגיד רשמית מזל טוב! הרופא יחשב את גיל ההיריון על פי מועד הווסת האחרונה שלך ויגיד לך גם מהו התל"ם (תאריך הלידה המשוער) שלך.

זוהי אכן התרגשות עצומה!! מעתה ככל שיחלפו שבועות ההיריון עוברך יתפתח משבוע לשבוע ויגדל בצורה מופלאה גם אצלך השינויים יורגשו משבוע לשבוע, הרחם יתחיל לגדול ואיתו יימתחו הרצועות שאוחזות בו. את בוודאי תתחילי להרגיש מעט כאבי בטן הדומים לכאבי מחזור, רגישות למגע בשדיים, אולי גם בחילות ,הקאות, כאבי ראש, סלידה ממזונות מסויימים שעד לפני ההיריון אהבת מאוד וכעת רק המחשבה עליהם (עוד הרבה לפני הריח) גורמת לך להתרחק מהם . כל אישה חווה את השינויים בצורה שונה, ישנן נשים שיחוו הכול לפי הספר או חלק מהתחושות והשינויים ויש גם את אלו שאני קוראת להן "ברות המזל" שעוברות את השבועות הראשונים בהיריון ללא כל תחושה של אי נוחות. זה כמובן לא אומר כלום על תקינות או אי תקינות ההיריון ומה שבסופו של דבר קובע הן הבדיקות אצל רופא הנשים ומעקב הUS.  בשליש הראשון של ההריון התחושות העיקריות שנשים מדווחות עליהן הן עייפות, חוסר הנוחות בהתכווצויות הבטן, הבחילות וההקאות אשר יחלפו לרוב מעצמן סביב סוף שבוע 13 (ישנו אחוז מסויים של נשים שתחושת הבחילות או ההקאות ימשיכו ללוות אותן לאורך חודשי ההיריון ).

החל מהשליש השני להיריון או כפי ששמעתי ממספר מטופלות שלי "שליש גן העדן" – (משבוע 14 ) ועד סוף ההיריון אי הנוחות מתאזנת, רוב תחושת הבחילות נעלמת או שפוחתת ומתחילים לראות את הבטן יוצאת קצת החוצה (בהיריון שני ומעלה רואים יותר מוקדם) אז כבר מתחילים לחפש בגדי היריון או בגדים רחבים יותר שכן המכנס מלפני ההיריון כבר לא מתאים, והחולצה מתחילה להיות קצרה באזור הבטן ואין מנוס מלהחליף את המלתחה או חלק ממנה בבגדים מסוג אחר -בבגדי היריון!

היריון עבור האישה היא תקופה של שינויים ברמה הפיזית והרגשית: החל מהשינויים הפיזיים שהגוף עובר על מנת להכיל עובר בתוכו ועד התחושות הרגשיות שצפות ועולות לאורך כל ההיריון- רגשות של כעס, דאגה, פחד (בהריון שהושג באופן טבעי ואף יותר בהיריון שהושג לאחר טיפולים) ומחשבות ברמה מנטאלית על האימהות, הזוגיות, הצטרפות של אח חדש למשפחה ועוד.

בתחילת ההיריון נשים רבות מתארות את תקופת הבחילות וההקאות כמרעידה את הגוף, מטלטלת ומסעירה- לכן בשלב זה מטרת הטיפול הרפלקסולוגי היא לא להמריץ ולהניע את הגוף והנפש אלא יותר להרגיע ולתת תחושה של בטחון ,הגנה, איזון, יציבות, לתת מקום לתמיכה וביטוי של מה שעובר על האישה בשבועות הללו– אני מתאימה את טכניקות הטיפול בהתאם לשלבי ההיריון.

עם התקדמות ההיריון ולאחר שתחושות הבחילות חלפו באופן מלא או חלקי הטיפול הרפלקסולוגי יתמקד בתחושות הפיזיות שההיריון מביא עימו, העומס על כל אזור הגב (העליון והתחתון), בצקות, דליות, סימפיזיוליזיס, הרגעה ,הרפייה, עצירויות, קשיי נשימה, איזון רמות סוכר, איזון לחצי דם ועוד. בנוסף הטיפול יעזור להקשיב לגוף ויחזק את הביטחון והאמונה ביכולתו של הגוף ללדת.

לקראת סוף השבוע ה-41 בנשים הזקוקות לזירוז לידה או בנשים שזקוקות להשראת לידה מסיבות רפואיות כגון מיעוט מי שפיר, סכרת היריון, לחץ דם גבוה , האטה בגדילת עובר.טיפול רפלקסולוגי יכול לעודד את הגוף להתחיל בתהליך הלידה לייצר הורמוני לידה שיגרמו לצירים, ליצור צירים סדירים ואפקטיביים שיובילו לריכוך צוואר הרחם ולפתיחתו, להשראת לידה לאחר ירידת מים ללא צירים, ליצירת צירים במידה והם לפתע נעלמו ולקצר את משך זמן הלידה,
הרפלקסולוגיה במהלך הלידה עוזרת בהפרשת אנדרופינים שתפקידם להרפות ,להרגיע ולשכך כאב ובכך להתמודד עם כאב הצירים בקלות יותר. בנוסף טיפול רפלקסולוגי תוך כדי לידה יכול לעזור בהורדת ראש העובר כלפי מטה במידה והראש נמצא גבוה באגן.

כל עוד ההיריון תקין מותר ואף מומלץ לטפל בהיריון .  הטיפולים חייבים להתבצע על ידי איש/אשת מקצוע שהתמחו בטיפול בנשים הרות!

הטיפולים שלי בהיריון מותאמים לכל אישה על פי רצונותיה ושבוע ההיריון בו היא נמצאת והם כוללים:

 • טיפולי רפלקסולוגיה
 • עיסוי -גב ,שכמות, כתפיים, קרקפת ועוד.. בשמנים ארומתיים המותאמים לשימוש בהיריון ועל פי שבוע ההיריון שבו האישה נמצאת
 • דמיון מודרך
 • התאמת תמציות פרחי באך בהיריון ואף ללידה
 • הכנה רגשית ללידה

* הטיפולים מבבצעים בקליניקה שלי בפתח תקווה וישנה גם אפשרות לטיפולים בבית הלקוחה או בבית החולים בשמירת היריון. (אני מגיעה עם כל הציוד המפנק שלי :-))

זירוזי הלידה או השראות הלידה מתבצעים בבית הלקוחה או בקליניקה שלי ואף בבית החולים והם כוללים:

 • טיפולי רפלקסולוגיה
 • שיאצו -נקודות לחיצה
 • במקרים מסויימים גם שילוב של רמדיס הומאופתיים במידה והיולדת נמצאת בשלב לטנטי

כדולה בכירה וכמטפלת ברפואה משלימה בהיריון ולידה הכלים איתם אני נעזרת בליווי לידות טבעיות ואף בלידות עם משככי כאבים הם:

 • רפלקסולוגיה
 • עיסוי ותנועתיות גם במים וגם עם כדור פיזיו
 • שמנים ארומתיים לעיסוי ולהרחה
 • רמדיס הומאופתיים
 • שיאצו
 • צעיף לידה (ריבוזו)
 • דמיון מודרך וטכניקות שימוש בקול
 • תמציות פרחי באך
 • שוקולד מפולי קקאו 100% שאני מכינה
 • הילינג ורייקי

המשך היריון תקין ובריא,

אורית הלפגוט- דולה בכירה, מדריכה מוסמכת להכנה ללידה, רפלקסולוגית בכירה ומטפלת מוסמכת ברפואה משלימה בהיריון ולידה 054-4467996